Contact |

Mini Heki Style 40x40 - Skylight for roof thickness 43 - 60 mm - With forced ventilation



Small roof hatch with large light incidence for caravans and motorhomes

Dieser Artikel steht nicht mehr zur Verfügung!
  • With forced venting
  • Aerodynamic shape
  • Hood gray tinted
  • With combi blind
  • Living pleated blind
  • Top side aluminum coated
  • Tight fly screen
  • Large glass overhang
  • Bad weather position
179.00€

Prices incl. VAT plus shipping costs

38081

This item cannot be ordered online as it may only be installed by trained specialists or is not approved for shipping. Please contact a Reimo dealer in your area to purchase this item. Find a dealer now

  • 38081
Small roof hatch with large light output. Cutout size: 40 x 40 cm brings a light incidence of 37... mehr
Small roof hatch with large light output. Cutout size: 40 x 40 cm brings a light incidence of 37 x 38 cm. Dome tinted gray, extremely break-resistant polycarbonate. Double glazed, aerodynamic shape. Large glass dome for bad weather position - large glass overhang. Convenient setting up of the dome by means of an operating handle, which is positively guided in guideways. 3 different positions: fully open, middle position and bad weather position. Closed position is automatically positively locked. Mounting: clamping principle, outer frame is put on and sealed. The inner frame is simply clipped in place. Inner frame with black pleated flyscreen and pleated blackout roller. Reflection of the sun's rays on the aluminum-coated surface of the blackout roller blind. Height above roof 105 mm. Max. Opening angle 50°.
    • 1 outer frame with glass dome
    • 1 mounting frame
    • 1 inner frame
    • 12 long mounting screw
    • 12 short mounting screw
    • 12 mounting clamp
    • 1 instruction
  • Fan: No
    forced ventilation: With
    lighting: No
    Cut-out dimension width: 400 mm
    Cut-out height: 400 mm
    External width : 52 cm
    External length : 53.5 cm
    External height : 10.5 cm
    Roof thickness: 43-60-60 mm
    Colour of inner frame: White
    Weight: 3.3 kg
    color disc: Tinted
    Weiterführende Links "Mini Heki Style 40x40 - Skylight for roof thickness 43 - 60 mm - With forced ventilation"
    Hier Bewertungen lesen mehr
    Kundenbewertungen für "Mini Heki Style 40x40 - Skylight for roof thickness 43 - 60 mm - With forced ventilation"
    Bewertung schreiben
    Bitte geben Sie die Zeichenfolge in das nachfolgende Textfeld ein.

    Die mit einem * markierten Felder sind Pflichtfelder.

    1
    Mini-Heki insulation 1.65 m
    38063: Mini-Heki insulation 1.65 m
    Mini Heki Dichtung 1,65m
    21.64€
    1
    Replacement glass Mini Heki Plus/Style without seal with hinge pin
    380891: Replacement glass Mini Heki Plus/Style without seal with hinge pin
    Replacement glass for roof hood - With forced ventilation
    142.66€
    1
    Spring clamp 1 set=12 pcs.
    E5023: Spring clamp 1 set=12 pcs.
    Federklammer 1 Satz=12 Stk
    7.62€
    1
    Drucktaster Mini-Heki
    E408: Drucktaster Mini-Heki
    Mini Heki Drucktaster cremeweiß
    13.04€
    1
    Schieberpaar Mini-Heki
    E5022: Schieberpaar Mini-Heki
    Mini-Heki Schieber f.Bügelsicherung
    13.04€

    Dometic Germany GmbH
    Hollefeldstraße 63
    48282 Emsdetten
    DE
    [email protected]
    https://www.dometic.com/de-de
    Sika Lastomer 710 Sealant
    SIKA
    Sika Lastomer 710 Sealant

    38062

    Inhalt 0.31 l (43.55€ / 1 l)
    13.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    DEKAseal 8936 sealant 310 ml cartridge - anthracite
    DEKALIN
    DEKAseal 8936 sealant 310 ml cartridge - anthracite

    50030

    Inhalt 0.31 l (62.90€ / 1 l)
    19.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Mini-Heki insulation 1.65 m
    Dometic
    Mini-Heki insulation 1.65 m

    38063

    21.64€
    not in stock, can be ordered
    in 1 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Exhaust pipe set 60 cm - For Truma Combi D (E) new generation 2023
    Truma
    Exhaust pipe set 60 cm - For Truma Combi D (E) new generation 2023

    720994

    209.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Roof hood SkyLight with forced ventilation
    carbest
    Roof hood SkyLight with forced ventilation

    318027

    104.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Rollo RW Van 350x500 Weiß
    carbest
    Rollo RW Van 350x500 Weiß

    319291

    109.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Truma Combi D4E Diesel and Electric Heater with iNet X Panel - New Generation 2023
    Truma
    Truma Combi D4E Diesel and Electric Heater with iNet X Panel - New Generation 2023

    721927

    3,339.00€
    Article is no longer available
    Not available in stock
    Verdunkel.system 1450x600
    Dometic
    Verdunkel.system 1450x600

    E11741

    178.53€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 3 - 4 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    RW Nautic - Porthole with Ø 295 mm for 40 mm wall thickness
    carbest
    RW Nautic - Porthole with Ø 295 mm for 40 mm wall thickness

    32263

    55.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Front windshield blind REMIfront Ford Tansit 2019 V363 w.sensor housing
    Remis
    Front windshield blind REMIfront Ford Tansit 2019 V363 w.sensor housing

    374150

    577.50€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 1 - 2 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Beige - 5 x 2 m
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Beige - 5 x 2 m

    500890

    Inhalt 10 m² (14.90€ / 1 m²)
    149.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Bow BG - Black
    Truma
    Bow BG - Black

    731200

    15.99€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    TS T-Stück achatgrau 65mm
    Truma
    TS T-Stück achatgrau 65mm

    721560

    4.99€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Mercedes Sprinter and VW Crafter from 2006
    Thule
    Mercedes Sprinter and VW Crafter from 2006

    43041

    159.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    RGBW controller with touch remote control, 12V-24V
    carbest
    RGBW controller with touch remote control, 12V-24V

    83179

    22.50€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    F
    A G
    12V LED-Band, RGBW: red, green, blue, warm white, IP65, 10mm wide
    carbest
    12V LED-Band, RGBW: red, green, blue, warm white, IP65, 10mm wide

    83175

    74.90€
    9 immediately available
    9 immediately available
    Aluminum profile for LED strip - half round - length 1.5 m
    Aluminum profile for LED strip - half round - length 1.5 m

    829992

    15.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Cover satin for aluminum LED profile - For Carbest LED strips
    Cover satin for aluminum LED profile - For Carbest LED strips

    82983

    6.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Inprojal switch off/changeover switch single switch
    INPROJAL
    Inprojal switch off/changeover switch single switch

    821684

    7.56€
    10 immediately available
    10 immediately available
    CEE Socket with magnetic closure - White
    CEE Socket with magnetic closure - White

    820374

    32.43€
    not in stock, can be ordered
    Available in approx. 3 week(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Double valve - 2 1/4" outlets
    GOK
    Double valve - 2 1/4" outlets

    75147

    12.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Wall chimney WKCD Combi D Bianco
    Truma
    Wall chimney WKCD Combi D Bianco

    72097

    365.98€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Stainless steel fitted sink 32 x 35 x 15 cm - LA 1402
    Can
    Stainless steel fitted sink 32 x 35 x 15 cm - LA 1402

    705091

    79.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Drain set for sink angled - Ø 25 / 20 mm
    Drain set for sink angled - Ø 25 / 20 mm

    705065

    17.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Water pump foot switch
    Comet
    Water pump foot switch

    62039

    7.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    High performance submersible pump 18 l - Drinking water compliant - Loose
    Reich
    High performance submersible pump 18 l - Drinking water compliant - Loose

    620231L

    47.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Special wide-neck canister 15l
    Comet
    Special wide-neck canister 15l

    60046

    21.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Lowering of handbrake for driver's side Ford Transit
    Lowering of handbrake for driver's side Ford Transit

    595871

    32.50€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Flap opener - for light flaps up to approx. 500 mm width
    Flap opener - for light flaps up to approx. 500 mm width

    532102

    6.60€ 4.50€
    Article is no longer available
    Not available in stock
    Cladding panel Flexaform Struktura - pearl gray
    Cladding panel Flexaform Struktura - pearl gray

    51010

    Inhalt 2.976 m² (13.42€ / 1 m²)
    39.95€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    Panel Galoway II - leather grain beige
    Panel Galoway II - leather grain beige

    510071

    Inhalt 3.05 m² (25.80€ / 1 m²)
    78.70€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 1 - 2 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    DEKAseal 1512 Seal material, black
    DEKALIN
    DEKAseal 1512 Seal material, black

    50082

    Inhalt 0.31 l (77.42€ / 1 l)
    24.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Butyl sealant, band 9,1m roll
    LILIE
    Butyl sealant, band 9,1m roll

    50038

    Inhalt 9.116 lfm (1.45€ / 1 lfm)
    13.20€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Blackout 1-fold pleated Heki 3 / Heki 4
    Dometic
    Blackout 1-fold pleated Heki 3 / Heki 4

    E436

    129.43€
    not in stock, can be ordered
    Available in approx. 2 week(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Thermomat do-it-yourself 7-layer
    carbest
    Thermomat do-it-yourself 7-layer

    37285

    73.95€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    REMItop Vario II - 40 x 40 cm
    Remis
    REMItop Vario II - 40 x 40 cm

    36167

    186.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Universal Front Spoiler for Rooflights
    Fiamma
    Universal Front Spoiler for Rooflights

    360442

    40.80€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    Roof light Vision Vent S pro - 28 x 28 cm
    MPK
    Roof light Vision Vent S pro - 28 x 28 cm

    35921

    106.60€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 1 - 2 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    Recently viewed