Contact |

X-Trem Stretch Carpet Felt - Silver Gray - 2 x 2 m



Vehicle trim - Super stretchable and easy to work with

  • 4 ways / super expandable
  • Due to the special stretching ability, even curves such as wheel arches are no problem
  • Suitable for all surfaces (wood, plastic, metal and also on insulation)
  • Weight approx. 390 g/m
77.95€
Inhalt: 4 Quadratmeter (19.49€ / 1 Quadratmeter)

Prices incl. VAT plus shipping costs

immediately available
Ready for immediate shipment
500831
For orders, please switch to the German webshop (delivery to Germany only). You would like to order to USA/Canada? Please check our dealer search.
  • 500831
Qualitative Highly Flexible Needlefelt Velour. Further specifications: Weight approx. 390... mehr
Qualitative Highly Flexible Needlefelt Velour.


Further specifications:

  • Weight approx. 390 gr/sqm
  • 1 2 m roll of felt
  • Length: 2 m
    Width: 2000 mm
    Height: 4.6 mm
    material: 100% polyester
    colour: silver gray
    Weiterführende Links "X-Trem Stretch Carpet Felt - Silver Gray - 2 x 2 m"
    Downloads
    Hier Bewertungen lesen mehr
    Kundenbewertungen für "X-Trem Stretch Carpet Felt - Silver Gray - 2 x 2 m"
    Bewertung schreiben
    Bitte geben Sie die Zeichenfolge in das nachfolgende Textfeld ein.

    Die mit einem * markierten Felder sind Pflichtfelder.


    Reimo Reisemobil-Center GmbH
    Boschring 10
    63329 Egelsbach
    D
    [email protected]
    www.reimo.com
    Power spray adhesive Plus - 400 ml
    Power spray adhesive Plus - 400 ml

    500130

    Inhalt 0.4 l (42.38€ / 1 l)
    16.95€
    not in stock, can be ordered
    in 7 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Spray on glue, 500ml
    Spray on glue, 500ml

    50011

    Inhalt 0.5 l (29.00€ / 1 l)
    14.50€
    7 immediately available
    7 immediately available
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Silver Gray - 5 x 2 m
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Silver Gray - 5 x 2 m

    500830

    Inhalt 10 m² (13.90€ / 1 m²)
    139.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Furniture lock Push Lock - Silver - One-sided operation
    Furniture lock Push Lock - Silver - One-sided operation

    532705

    10.80€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Reimo X-Trem Insulator Soft 10mm, Sheet 100x200 cm
    X-Trem Isolator
    Reimo X-Trem Insulator Soft 10mm, Sheet 100x200 cm

    50095

    Inhalt 2 m² (13.50€ / 1 m²)
    27.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Reimo X-Trem Insulator Soft 100x200 cm, 20mm Thickness
    X-Trem Isolator
    Reimo X-Trem Insulator Soft 100x200 cm, 20mm Thickness

    50094

    Inhalt 2 m² (26.50€ / 1 m²)
    53.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    3M Spray Adhesive based on Synthetic Elastomers Hi-Strength 90 - Transparent - 500 ml
    3M
    3M Spray Adhesive based on Synthetic Elastomers Hi-Strength 90 - Transparent - 500 ml

    50013

    Inhalt 0.5 l (55.80€ / 1 l)
    27.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    X-Trem Noise-Regulator - noise & sound insulation 100 x 50 cm
    carbest
    X-Trem Noise-Regulator - noise & sound insulation 100 x 50 cm

    50098

    Inhalt 0.5 m² (29.00€ / 1 m²)
    14.50€
    not in stock, can be ordered
    in 1 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Covering V-Flex PES sheet 2440x1300x2.7mm, grey
    Covering V-Flex PES sheet 2440x1300x2.7mm, grey

    51044

    49.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Anthracite - 5 x 2 m
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Anthracite - 5 x 2 m

    500880

    Inhalt 10 m² (14.30€ / 1 m²)
    143.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Fabric tape 50mm x 50m silver
    3M
    Fabric tape 50mm x 50m silver

    990163

    Inhalt 49.697 lfm (0.33€ / 1 lfm)
    16.20€
    not in stock, can be ordered
    in 7 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Soft Closing System 2pieces
    Soft Closing System 2pieces

    531941

    16.80€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    X-Trem Noise-Regulator - noise & sound insulation 500 x 40 cm
    carbest
    X-Trem Noise-Regulator - noise & sound insulation 500 x 40 cm

    50099

    Inhalt 2 m² (24.95€ / 1 m²)
    49.90€
    not in stock, can be ordered
    in 1 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Reimo X-Trem Isolator self-adhesive -
    X-Trem Isolator
    Reimo X-Trem Isolator self-adhesive -

    M50000

    Inhalt 2 m² (22.00€ / 1 m²)
    from 44.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Rollout Slider Gigant extension rails 965 mm - 1 pair
    carbest
    Rollout Slider Gigant extension rails 965 mm - 1 pair

    533002

    169.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Filter cartridge Active, for retrofitting
    Filter cartridge Active, for retrofitting

    61510

    25.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    GasCube gas detector
    carbest
    GasCube gas detector

    802482

    64.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Outwell Folding Washbowl with Drain 33,5 x 30 x 19 cm
    Outwell
    Outwell Folding Washbowl with Drain 33,5 x 30 x 19 cm

    9410211

    21.95€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Seat organizer driver and passenger seat - felt - anthracite
    carbest
    Seat organizer driver and passenger seat - felt - anthracite

    919172

    19.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    X-Trem Stretch Carpet Felt
    X-Trem Stretch Carpet Felt

    500891

    Inhalt 3.999 m² (20.26€ / 1 m²)
    81.00€
    9 immediately available
    9 immediately available
    X-Trem Stretch Carpet felt dark grey
    X-Trem Stretch Carpet felt dark grey

    500841

    Inhalt 4 m² (19.49€ / 1 m²)
    77.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Dark Gray - 5 x 2 m
    X-Trem Stretch Carpet Felt - Dark Gray - 5 x 2 m

    500840

    Inhalt 10 m² (14.30€ / 1 m²)
    143.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Reimo X-trem Isolator Soft Self-adhesive - 10 mm - plate 100 x 200 cm
    X-Trem Isolator
    Reimo X-trem Isolator Soft Self-adhesive - 10 mm - plate 100 x 200 cm

    50097

    Inhalt 2 m² (24.00€ / 1 m²)
    48.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Tyre  cover 14-15 inch
    Reimo Tent Technology
    Tyre cover 14-15 inch

    904709

    9.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Tail tent TRAPEZ for mini camper
    Reimo Tent Technology
    Tail tent TRAPEZ for mini camper

    93791

    109.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Air dehumidifier caravan Antihumedad 450g
    Yachticon
    Air dehumidifier caravan Antihumedad 450g

    92410

    Inhalt 0.45 kg (21.11€ / 1 kg)
    9.50€
    9 immediately available
    9 immediately available
    Utensilo Tessa 3, with 3 pockets, black/lime, B60xH20cm, eyelet attachment
    Camp 4
    Utensilo Tessa 3, with 3 pockets, black/lime, B60xH20cm, eyelet attachment

    919264

    7.95€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Camping stool / table stool Tortuga - With MDF tabletop
    Camp 4
    Camping stool / table stool Tortuga - With MDF tabletop

    910164

    21.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Tent pole Ø22/19mm, 180-250cm
    Reimo Tent Technology
    Tent pole Ø22/19mm, 180-250cm

    90307

    31.20€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Paroli heating fabric
    PROCAR
    Paroli heating fabric

    87040

    127.00€
    5 immediately available
    5 immediately available
    Roof gland for cable Ø 10-12 mm - SE6P
    INDEX
    Roof gland for cable Ø 10-12 mm - SE6P

    85201

    21.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Aluminum profile for LED strip - half round - length 1.5 m
    Aluminum profile for LED strip - half round - length 1.5 m

    829992

    15.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    End cap for aluminium LED profile semicircular, 2 pieces
    End cap for aluminium LED profile semicircular, 2 pieces

    82982

    1.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    CEE-Stecker
    carbest
    CEE-Stecker

    82031

    5.20€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Batt.Schnellverschluss SB
    Batt.Schnellverschluss SB

    81310

    14.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Fresh water tank indicator S
    Votronic
    Fresh water tank indicator S

    801160

    54.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Straight plug-in flange Quick Joints 1/2"
    Straight plug-in flange Quick Joints 1/2"

    65399

    10.55€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Tank connection screw connection, 25mm
    Tank connection screw connection, 25mm

    65155

    Inhalt 2.004 Stck. (2.51€ / 1 Stck.)
    5.04€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    L-Schlauchverb.25mm 1stk
    L-Schlauchverb.25mm 1stk

    65125L

    2.30€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    T-tube connector, 25 mm, 2 pieces
    T-tube connector, 25 mm, 2 pieces

    65124

    Inhalt 2 Stck. (3.30€ / 1 Stck.)
    6.60€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Recently viewed