Contact |

DEKAseal 8936 - Black



Swab sealant

DEKAseal 8936 - Black
  • Very low water vapor permeability (0.1 - 0.2 grams/day/m²)
  • Easy cleaning by dabbing
  • Very good UV resistance and aging resistance, proven quality
  • Sealant must be fixed between a mechanical connection
  • With wide adhesion spectrum
  • Long shelf life up to two years
  • Long-term experience, comprehensive references
17.95€
Inhalt: 0.31 Liter (57.90€ / 1 Liter)

Prices incl. VAT plus shipping costs

immediately available
Ready for immediate shipment
500314
For orders, please switch to the German webshop (delivery to Germany only). You would like to order to USA/Canada? Please check our dealer search.
  • 500314
DEKASEAL 8936 is a high-quality, permanently tacky, non-hardening, plastic-staying sealant based... mehr
DEKASEAL 8936 is a high-quality, permanently tacky, non-hardening, plastic-staying sealant based on polyisobutylene (PIB). Excess material can simply be dabbed off with itself. DEKASEAL 8936 cannot be painted over. Application Sealing of overlaps and joints in e.g. bus, caravan, motor home, train and truck construction. Sealing of screwed joints. Sealing of sun roof systems. Application under facing strips for installation of windows and skylights in caravans and motorhomes, trailers and container construction. Suitable for use between metal plates, glass, GRP, wood and other materials. Sealing of rubber-glass joints in buses, cars, trains and trucks.

Swab sealant for applications without visible joint edge (flap, hatches,doors, side windows, etc.) Sealing of: - almost all screwed joints - edge, trim and keder strips - headlights, taillights, rear cameras - application under the mounting frames when installing windows in caravans and motor homes - suitable for use between metal plates, glass, GRP, wood and other materials. Can not be painted over, if necessary DEKASEAL 1512 should be used.

  • 1 cartridge sealant
  • Content in litres: 0.31 l
    Gefahreninformation:

    GHS07.png

    Danger
    H315 : Causes skin irritation.

    H412 : Harmful to aquatic life with long lasting effects.
    Weiterführende Links "DEKAseal 8936 - Black"
    Hier Bewertungen lesen mehr
    Kundenbewertungen für "DEKAseal 8936 - Black"
    Bewertung schreiben
    Bitte geben Sie die Zeichenfolge in das nachfolgende Textfeld ein.

    Die mit einem * markierten Felder sind Pflichtfelder.


    DEKA Kleben & Dichten GmbH
    Gartenstraße 4
    63691 Ranstadt
    DE
    [email protected]
    www.dekalin.de
    Sikaflex 554, weiß
    SIKA
    Sikaflex 554, weiß

    294111

    Inhalt 0.3 l (76.17€ / 1 l)
    22.85€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    NEW
    Acrylic hinged window RW Van series -
    carbest
    Acrylic hinged window RW Van series -

    M31910

    from 214.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Wall insulation for S4-S6 window, 5 m
    Dometic
    Wall insulation for S4-S6 window, 5 m

    39822

    16.41€
    not in stock, can be ordered
    in 7 day(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Panorama roof light - Available in 2 sizes -
    carbest
    Panorama roof light - Available in 2 sizes -

    M31851

    from 299.00€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    NEW
    Rollo RW Van 800x400 Blac
    carbest
    Rollo RW Van 800x400 Blac

    319123

    118.00€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 2 - 3 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    NEW
    RW Fusion Curved Acrylic Safety Window
    carbest
    RW Fusion Curved Acrylic Safety Window

    319013

    349.95€
    not in stock, can be ordered
    in approx. 2 - 3 months available
    Currently not in stock, can be ordered
    NEW
    Adapter frame for Fiat Ducato – Front frame 70 x 50 cm
    MPK
    Adapter frame for Fiat Ducato – Front frame 70 x 50 cm

    35942

    61.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    NEW
    Adapterrahmen 700x500,sch
    MPK
    Adapterrahmen 700x500,sch

    35943

    65.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Comfort acrylic vent window -
    carbest
    Comfort acrylic vent window -

    M318100

    from 182.00€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Verdunkelungssystem RW Van Schwarz -
    carbest
    Verdunkelungssystem RW Van Schwarz -

    M319112

    from 104.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Abgaskamin SL 3002 Ø 60mm
    Truma
    Abgaskamin SL 3002 Ø 60mm

    73015

    24.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Window interior frame with blackout and insect screen for COMFORT windows -
    carbest
    Window interior frame with blackout and insect screen for COMFORT windows -

    M3181000

    from 99.90€
    Article is no longer available
    Not available in stock
    VanVent 400 x 400 mm -
    carbest
    VanVent 400 x 400 mm -

    M318028

    319.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Blackout and insect screen for RW Compact 350x500 -
    carbest
    Blackout and insect screen for RW Compact 350x500 -

    M318901

    from 70.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    RW Compact Blackout System – Matt Black -
    carbest
    RW Compact Blackout System – Matt Black -

    M318902

    from 81.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Sliding window for Mercedes Benz Vito from model year 2015- -
    carbest
    Sliding window for Mercedes Benz Vito from model year 2015- -

    M31596

    from 216.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Interior roller blind for the Carbest RW VAN windows -
    carbest
    Interior roller blind for the Carbest RW VAN windows -

    M319101

    from 89.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    RW Compact 500x350
    carbest
    RW Compact 500x350

    31901

    188.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Adhesive sealant Sikaflex-522 - 300 ml - gray
    SIKA
    Adhesive sealant Sikaflex-522 - 300 ml - gray

    294106

    Inhalt 0.3 l (46.50€ / 1 l)
    13.95€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    Adhesive sealant Sikaflex-522 - Black
    SIKA
    Adhesive sealant Sikaflex-522 - Black

    294105

    Inhalt 0.3 l (43.17€ / 1 l)
    12.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Furniture lock Push Lock - Silver - One-sided operation
    Furniture lock Push Lock - Silver - One-sided operation

    532705

    10.80€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    DEXDA water disinfection according to KTW, in combination with 61359
    WM AQUATEC
    DEXDA water disinfection according to KTW, in combination with 61359

    61565

    Inhalt 0.25 l (63.60€ / 1 l)
    15.90€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Curtain rail - Gray - 2.2 m
    Curtain rail - Gray - 2.2 m

    56130

    Inhalt 2.199 lfm (7.55€ / 1 lfm)
    16.60€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Cleaner for MS adhesives
    DEKALIN
    Cleaner for MS adhesives

    50075

    Inhalt 1 l
    25.40€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    DEKAsyl MS-5 290 ml - White
    DEKALIN
    DEKAsyl MS-5 290 ml - White

    500305

    Inhalt 0.29 l (95.17€ / 1 l)
    27.60€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    White mushroom fan - diameter 180 mm
    White mushroom fan - diameter 180 mm

    35220

    16.20€
    not in stock, can be ordered
    Available in approx. 3 week(s)
    Currently not in stock, can be ordered
    Rail holder for Gallery Rail System
    Rail holder for Gallery Rail System

    53447

    2.95€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Rail plastic for Gallery Rail System
    Rail plastic for Gallery Rail System

    53446

    7.50€
    5 immediately available
    5 immediately available
    NEW
    Water filler neck, matt black
    Water filler neck, matt black

    652321

    40.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    NEW
    Rollo RW Van 800x400 Weiß
    carbest
    Rollo RW Van 800x400 Weiß

    319113

    118.00€
    4 immediately available
    4 immediately available
    Reimo universal belt -
    Reimo universal belt -

    M44207

    Inhalt 0.6 lfm (8.50€ / 1 lfm)
    from 5.10€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    RW Compact hinged window -
    carbest
    RW Compact hinged window -

    M31890

    from 179.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Sliding window for Mercedes Sprinter, VW Crafter from model year 2007 -
    carbest
    Sliding window for Mercedes Sprinter, VW Crafter from model year 2007 -

    M315002

    309.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Adapterrahmen f.Duc.70x50
    Maxxair
    Adapterrahmen f.Duc.70x50

    398199

    55.90€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    SikaTack-Drive RepSet Pur
    SIKA
    SikaTack-Drive RepSet Pur

    294842

    Inhalt 0.31 l (151.61€ / 1 l)
    47.00€
    not in stock, can be ordered
    Currently not in stock, can be ordered
    USB-C/A Dop.Steckdo.QC
    INPROJAL
    USB-C/A Dop.Steckdo.QC

    811765

    44.03€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    AWIWA oxi Frischwassertan
    AWIWA oxi Frischwassertan

    66383

    Inhalt 0.5 kg (39.90€ / 1 kg)
    19.95€
    8 immediately available
    8 immediately available
    Aluminum curtain track - 2.6 m
    Aluminum curtain track - 2.6 m

    56105

    Inhalt 2.599 lfm (9.23€ / 1 lfm)
    24.00€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Soft PVC floor mat for Fiat Ducato 2006 - 2014
    carbest
    Soft PVC floor mat for Fiat Ducato 2006 - 2014

    515801

    39.95€
    Artikel begrenzt am Zentrallager verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    Sofort verfügbar. Lieferzeit 2-4 Tage.
    DEKAsyl MS-6 - White
    DEKALIN
    DEKAsyl MS-6 - White

    500322

    Inhalt 0.31 l (80.00€ / 1 l)
    24.80€
    immediately available
    Ready for immediate shipment
    Recently viewed